Això què és?

:: Ací podreu trobar cada setmana l'agenda cultural de tota la Ribera del Xúquer: balls i danses, esdeveniments, festes populars, literatura, mítings, música, pilota, xarrades...

dilluns, 23 de febrer de 2015

Del 23 a l'1: promeses, Lozano, Ribera de Llibres


~ Dilluns 23 de febrer, el Nou Trinquet de Guadassuar començà la setmana a les 16.45 amb dos partides de promoció d'escala i corda: la primera, de la Lliga Promeses Caixa Popular, enfrontarà a Martí II, Martí i Sergi contra Sergi, Javi F i Pablo P; la segona, corresponent a la Lliga Dos Caixa Popular, tingué a Francés i Conillet de roig i a Marc i Zarzo de blau.

~ Dimecres 25, el trinquet de Guadassuar acollí a Marrahí i Canari de roig front a Moltó i Miravalles de blau en una primera partida a raspall a les 16.45; en acabant, jugaren Miguel i Javi contra Santi II, Jesús, Zarzo per dalt corda.

~ Dijous 26, l'escriptor tomaquero Josep Lozano presentà el seu poemari L'Albufera: Palus Naccararum, «un cant descriptiu del popular llac valencià», en la Casa de la Cultura d'Alginet a les 7 de la vesprada.


~ Des de divendres 27 fins el diumenge, el Parc del Patinatge de l'Alcúdia albergarà el Ribera de Llibres, una fira comarcal del llibre amb un bon grapat d'esdeveniments, quasi tots a càrrec d'autors i personalitats riberenques: consulteu la programació per a més detalls. Les partides de la setmana en el trinquet Eusebio (Sueca) mamprengueren a tres quarts per a les 5 de la vesprada: la primera, de Lliga Promeses, enfrontà Martí II, Martí i Sergi a Kevin, Pablo i Adrià; la segona, de Lliga 2, a Francés i Conillet contra Ferrer i Herrera. A les 17.30, el contacontes Carles Cano contà uns quants Contes per a riure per a la xicalla que vaja a la Biblioteca d'Almussafes; a la nit (22.30), el públic almussafenc pogué vore l'obra teatral La fragilitat d'Eros, representada per les actrius de Maquinant Teatre «en clau femenina-feminista» (5 euros l'entrada).



~ Dissabte 28 el grup d'Amics i Amigues de la Muntanya del Bloc de Progrés Jaume I de l'Alcúdia eixí a les 8 del matí de la porta de la Casa de la Cultura cap al Barranc de les Covetes i la Bastida de les Alcusses (Moixent).

~ Diumenge 1 de maig, el nou Trinquet Municipal d'Alzira mamprendrà a les 16.45 amb una prèvia de raspall (Nalda i Pau de roig; Ferran i Lorja de blau) seguida d'una d'escala i corda corresponent a la I Lliga Promeses Caixa Popular: Luis, Álvaro G i Adrià, de roig, contra Sergi, Javi F i Pablo P, de blau.

dilluns, 16 de febrer de 2015

Del 16 al 22: Manel Arcos, Seymour Hoffman, Pepe Guia, Bonnie Tyler i...


~ Dilluns 16 hi hagueren dos partides d'escala i corda en Guadassuar: Martí II i Martí guanyaren 60 per 40 a David L. i Javi F; en acabant, Carlos II i Pepet guanyaren més justets, 60 per 55 contra Lluís de la Vega i Héctor II.

~ Dimecres 18 també hi hagué sessió doble de luxe en Guadassuar, però primer a raspall i en acabant per dalt corda: a les 16.45, Marrahí amb Brisca per a Moncho i Coeter II (quasi res, diu el diari); i a les 18.30, Soro III i Santi contra Puchol II i Jesús, curiosa pel fet que Pucholet i Santi són equip encara en competició dins el XXIV Circuit Professional, mentre que Soro III i Jesús guanyaren junts llur últim Bancaixa, l'any 2013.


~ Divendres 20, una partida de juvenils a tres quarts per a les cinc de la vesprada obrí la jornada setmanal de trinquet en l'Eusebio de Sueca, seguida d'una altra d'escala i corda amb Ferrer i Carlos contra Carlos II i Monrabal. A les 19.30, qui parava per Algemesí pogué escoltar a Manel Arcos, autor d'uns quants llibres sobre bandolerisme, en la llibreria Samaruc; els de Compromís que volgueren fer costat a la presentació oficial de Paco Salom com a etern candidat a l'alcaldia de Carcaixent, en l'auditori de Les Dominiques: Enric Morera anirà; i el Museu Municipal d'Alzira (MuMA)  inaugurà l'exposició itinerant del Museu Valencià d'Etnologia Faixa roja, faixa blava, dedicada a la pilota valenciana, amb la presència de figures com Ferrer II, Genovés, Guille, Roberto, Ribera II, Rovellet i Sarasol I (l'exposició es pogué visitar fins el 26 d'abril). Encara en l'illa del Xúquer, el Club de Cinema projectà, en versió original subtitulada en castellà, l'última pel·lícula estrenada en vida de Philip Seymour Hoffman, A Most Wanted Man (Anton Corbijn, 2014), no apta per a menors de dotze anys, en dos sessions a les 20 i a les 23 hores, per 3 eurets (2 a preu reduït). Entremig, a les 21.30, l'incombustible Josep Guia (PSAN) tornà a l'Alcúdia per a explicar Per què sóc independentista en el Sopar i Xarrades mensual del Bloc de Progrés Jaume I.

~ Dissabte 21 a les 8 de la vesprada, l'inclassificable qfestival dugué a la cantadora gal·lesa Bonnie Tyler al Gran Teatre d'Alzira (entrades entre 25 i 10 euros, depenent del lloc i de l'abonament). En l'altra capital de comarca, Sueca, la Jove Companyia d'Entrenament Actoral/ Teatre de l'Abast representà l'obra de Bertolt Brecht  L'ànima bona de Sezuan en el Centre Municipal Bernat i Baldoví per 5 eurets només.

~ I diumenge 22, el trinquet muncipal d'Alzira acollí sengles partides de la Lliga Promeses (Lluís de la Vega, Álvaro G. i Josep P. contra Salva, Javi F. i Pablo P.) i la Lliga 2 (Pablo II i Pepet per a Javi II i Víctor II), ambdós competicions patrocinades per Caixa Popular, tot s'ha de dir. Cap a la mateixa hora i a l'altra punta del poble, el sabadellenc Sergio Dalma cantà en el Gran Teatre, amb entrades a 20, 25 o 30 eurots depenent de com de propet volies sentir-lo. Per a tancar la setmana, l'actriu salmantina Puri Fariza representà Les dones d'Otel·lo en la Casa de la Cultura de Cullera a les 8 de la nit.

dilluns, 9 de febrer de 2015

Del 9 al 15: Sinisterra, el Kafre i la Simbiosi


 ~ Dilluns 9 de febrer hi hagué partida en Castelló i en Guadassuar: el Trinquet de Batiste mamprengué a dos quarts per a les cinc una partida de jóvens a raspall; el Nou Trinquet del carrer L'Alcúdia, un quart més tard, arrancà amb una primera de raspot (Giner i Julián contra Lluís i Pablo III) seguida d'una altra per dalt corda (Colau i Herrera contra Pedro i Carlos).

~ Dijous 12, la nova Biblioteca Municipal de l'Alcúdia va rebre al dramaturg José Sanchis Sinisterra per a fer tertúlia amb el públic, a les 19.30; Mònica Oltra, que havia de vindre a la mateixa hora a la Casa de la Cultura, no pogué perquè es trobvaa enganxada de l'esquena, però a les 22.30 de la nit mamprengué la dotzena edició del Kafre Teatre de Picassent amb una cafrada especial a càrrec de Xavi Castillo en la Casa de la Cultura (10 € l'entrada).

~ Divendres 13 a dos quarts per a les huit de la vesprada la Casa de la Cultura de Picassent acollí l'espai de Ràdio L'Om Improvisassent amb Adrià Soria i Maria Aguilar i la col·laboració de Patricia Pardo, Pau Blanco i Xavo Giménez, els quals actuaren eixa mateixa nit. Una hora meś tard, a les 8 i mitja, el Gran Teatre d'Alzira tingué damunt l'escenari a Carlos Amador, Ferran Gadea i Arantxa González en l'obra Fumaos: hablemos de hierba (en versió original en castellà), apta per al públic juvenil (entrades a 8 euros, 6 amb Carnet Jove o de jubilat). A les 10 i mitja de la  nit, Pau Alabajos i Cesk Freixas cantaren junts en la sala Simbiosi d'Alzira per 10 euros; de nou en el Kafre, la pallassa Patricia Pardo va fer el seu xou El fandango de Marx al mateix temps en la Casa de la Cultura (5 € l'entrada); en acabant, sessió golfa en el Musical de Picassent amb Spa... ña a càrrec de la companyia alcassera Purna Teatre (Pau i el Xavo).

~ Hui, dissabte 14, el mag Nacho Diago revisità la seua infància en l'espectacle Dias de Nocilla... y magia, apte per a tots els públics, en dos sessions, a les 18 i a les 19.30, en el Gran Teatre d'Alzira (entrada general per 3 eurets). A le 22.30, el Kafre de Picassent obrí la Casa de la Cultura als aragonesos Che y Moche en Liquidación por cierre, un musical satíric en viu a 5 € l'entrada. En acabant, les xiques de Mery Chey Band també feren un recital musicòmic, Por las mujeres de allá, debades en el Musical; però, abans, a les 23 de la nit els amants d'Els Amics de les Arts pogueren vore'ls en directe per 23 eurots (20 l'anticipada) en la sala Simbiosi del polígon d'Alzira.

~ I demà, diumenge 15, una altra ració doble de trinquet: a les 11 i mitja del matí, quarts de final del XXVIII Circuit Professional d'Escala i Corda en el trinquet d'Alcàsser amb Puchol II i Santi de Roig contra els blaus Leon, Pere i Carlos, una partida del resultat de la qual depenen estos dos equips i el trio de Santi II per a passar a semifinals. A la vesprada, una de raspall (Caxu i Lorja contra Verger i Roberto) a les 16.45 i, allà a les 6 i mitja, una altra per dalt corda (Colau i Salva per a Ferrer i Héctor) en el trinquet municipal d'Alzira. Per als que eren d'una altra classe de temples, l'església de la Mare de Déu de Sales de Sueca oferí un concert de l'Orquestra de Cambra Adagio Oca dirigida per Jordi Albelda, l'Orfeó Josep Climent de l'AAM d'Oliva i Llegendes i Planys de Xeresa amb les sopranos Dolores Lahuerta i Eva Gonzálbez Gregori i el director Enric X. Naval: faran un «Gloria» d'Antonio Vivaldi i peces d'Elgar, Mozart i altres compositors morts.

dilluns, 2 de febrer de 2015

Del 2 al 8: l'orguener, el Circuit, Primitiu, Fuster i 10 més



~ Dilluns 2 hi hagué dos partides en Guadassuar: raspall a les 16.45 (Marc i Guillermo contra Giner i Conillet) i escala en acabant (Puchol II i Carlos contra Fageca i Héctor).

~ Dimarts 3 a les 19.30, la Comissió de l'Orgue Mossén Cabanilles, l'Schola Cantorum d'Algemesí i el Cor de Cant Gregorià de la Basílica de Sant Jaume feran allí una missa i un concert en memòria de l'orguener Batiste Díaz Parra, constructor dels òrguens de l'església, mort un any arrere.

~ Dimecres 4, una altra sessió doble en el trinquet de Guadassuar: Sanchis i Marrahí per a Moltó i Coeter II a tres quarts per a les 5 de la vesprada; en acabant penjaren la corda per a jugar la final de la tercera ronda del XXIV Circuit Pere Roc II, Dani i Monrabal contra Santi II, Javi i Héctor II. Al remat guanyaren els blaus 55 per 60, no sense poca faena, que la partida durà dos hores.

~ Dijous 5 el grup (sic) Password Creatiu de Sueca, -que no són hackers, sinó cosidores- inaugurà una exposició de patchwork amb el títol Si la vida et dóna retalls, fes-te un cobertor a les 7 de la vesprada en l'Espai Moret dels Porxets; a la mateixa hora, la néta de Nicolau Primitiu assistí a la presentació del llibre de Josep Daniel Climent Epistolari (1925-1968). Nicolau Primitiu Gómez Serrano - Emili Gómez Nadal, presentat per Francesc Pérez Moragón en la sala de conferències de la nova biblioteca pública.

~ Divendres 6, l'Eusebio de Sueca també tingué ració del Circuit Professional cap a les 18.30: el primer quart de final de la quarta ronda, en el qual Soro III i Salva foren eliminats per Puchol II i Santi (20 a 60), precedit d'una raspallada a les 16.45 entre Guille i Tonet II contra Ricard i Roberto, resolta 25 per 15 a favor dels rojos. A les 8 post meridiem, el Centre Cultural d'Almussafes inaugurà l'exposició fotoliterària del llibre 6.000 estúpids i 10 més, que ja havia passat per Sueca; mentrestant, el poble de Fuster li pegà una altra volta al nano amb la conferència Fuster i la generació valenciana dels seixanta en l'espai homònim (Ca Fuster), a càrrec d'Antoni Furió i Juli Capilla.

~ Dissabte 7 tingué lloc l'enèssima Trobada d'Escriptors de la Ribera, este viatge a Riola, però amb visita al castell de Corbera inclosa. En canvi, l'excursió a Millars prevista pels Amics i Amigues de la Muntanya del Bloc de Progrés Jaume I de l'Alcúdia s'hagué de suspendre definitivament pel fred.

~ I, diumenge 8, un altre quart de final en Alzira: Francés i Víctor II (substituts de Miguel, engripat) i Raúl contra Pere Roc II, Dani i Monrabal; abans, raspall a tres quarts per a les cinc amb Feo i Lorja de roig i Vercher amb Ibiza de blau. A les 18 hores, el públic familiar podrà vore la respresentació de l'obra de Teatre Buffo Green Planet, aventura eco-galàctica, a tres eurets l'entrada en el Centre Municipal Bernat i Baldoví de Sueca.

L'himne comarcal

Bibliografia

  • El virgo de Visanteta (Bernat i Baldoví)
  • Entre naranjos (Blasco Ibáñez)
  • Los reyes mudos (Calvo Acacio)
  • Elogi del meu poble (Fuster)
  • Sàndvitx de fil-en-pua (Boro Miralles)
  • Refranyer de la Ribera (Soleriestruch)
  • L'últim roder (Josep Franco)
  • Les nits perfumades (Arinyó)
  • Ribera (Josep Lozano)
  • Alyazirat (Bernat Montagud)
  • El crim (Vicent Ortega)
  • Cubaneta meua (Arinyó/Guillem)
  • Històries i llegendes casolanes (Norbert Blasco)
  • Història de la Ribera (Tomàs Peris)
  • L'home manuscrit (Manolo Baixauli)
  • Plagis (Urbà Lozano)

Vincles patrocinats